tabu_ntm_min_ladiesgym

Tabu NTM

LadiesGym_Tabu_NTM

Dla wielu osób jest to temat tabu. Dla wielu temat ten jest wstydliwy. Może się to przydarzyć zarówno młodym, jak i dojrzalszym osobom. Ujawnia się u małych dziewczynek i chłopców. Gdy już się pojawi, często jest lekceważony. Kryjemy się nim, bo myślimy, że to naturalne,
że taka jest kolej rzeczy, że tak ma być. Ponieważ profilaktyka i świadomość jest najlepszym lekarstwem na wszelkie dolegliwości, postaram się Wam przybliżyć garść faktów i mitów związanych z NTM (nietrzymanie moczu).

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to objaw polegający na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu, czyli wykonywaniu czynności, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu. Początkowo mocz gubiony jest przy dużym wysiłku fizycznym, stopniowo jednak nawet chodzenie powoduje jego wyciek. W najcięższych postaciach mocz gubiony jest także w spoczynku.

 

Istnieją dwa typy wysiłkowego NTM, które często współistnieją:

  • anatomiczny (nadmierna ruchomość pęcherza i cewki moczowej),
  • zwieraczowy (osłabienie mięśnia zwieracza cewki).

Przyczynami NTM u kobiet mogą być:

  • wady wrodzone,
  • wady tkanki łącznej,
  • poród (szczególnie gdy dziecko ma dużą wagę),
  • powikłania po porodzie,
  • niedobory hormonalne w okresie przekwitania,
  • przebyte operacje cewki moczowej,

Jak sobie z tym radzić?
Przede wszystkim wczesną prewencją!
Jeśli zauważysz u siebie problem, skontaktuj się ze specjalistą. Według badań 70% kobiet, które zauważą u siebie pierwsze symptomy, nie robi z tym absolutnie nic.
Pomocne są także ćwiczenia mięśni Kegla.
Zidentyfikujesz mięśnie Kegla, przerywając strumień moczu podczas sikania – to właśnie o te mięśnie chodzi. Napinając je, jednocześnie zaciskasz zwieracze odbytu, cewki moczowej i wejście do pochwy. Zapamiętaj to uczucie, by dalej ćwiczyć „na sucho”.
Lekarze odradzają wykonywanie ćwiczeń podczas oddawania moczu,
bo wtedy pęcherz nie zostanie opróżniony do końca, a to może doprowadzić do zapalenia dróg moczowych. W krajach Dalekiego Wschodu już małe dziewczynki uczone są przez matki ćwiczeń mięśni pochwy i dna miednicy (Kegla), jak je napinać oraz rozluźniać. W związku z czym problem ten jest w społeczeństwie marginalny. W Polsce na NTM cierpi od 2,5 do 3 mln osób.  Dlaczego aż tyle?!
Bo 80-90% kobiet używa tłoczni brzusznej przy oddawaniu moczu.

Prawidłowa mikcja powinna być wykonana bez użycia mięśni brzucha.
Zawsze oddając się temu procesowi powinnyśmy siadać (siusianie na narciarza odpada, gdyż angażujemy mięśnie), opierając całe stopy na podłożu, a plecy trzymając proste. Nie przemy mięśniami, tylko grzecznie czekamy, aż mocz opuści nasze ciało. Nie zatrzymujemy i ponownie nie rozpoczynamy fikcji, gdyż powoduje to cofanie się moczu, co może prowadzić do częstych infekcji.

Zobacz również