Słodkie dołeczki? Tak! Pod warunkiem, że zdobią Twoje policzki, a nie pupę i uda!
Cellulit nie dyskryminuje. Wybiera ofiary o każdym typie figury — choć uwielbia gruszki, nie gardzi także jabłkami. Czai się na młodsze i starsze panie, a znienacka atakuje te, o szczupłych i nieco pełniejszych kształtach. Jednym słowem — nie sposób od niego uciec. Czy oby na pewno?
Czym jest cellulit?
Cellulit, zwany również skórką pomarańczową to przypadłość, która zdecydowanie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Dlaczego? W kobiecym organizmie rządzą estrogeny. To właśnie nadmiar tych hormonów prowadzi do nieprawidłowego rozkładania się tkanki tłuszczowej. Zwłaszcza pod skórą na udach, pośladkach czy brzuchu. Sama jej struktura jest u kobiet zdecydowanie inna niż u mężczyzn. U przedstawicielek płci pięknej, włókna tkanki tłuszczowej są większe i rozdzielone od siebie włóknistymi przegrodami. Przegrody te ustawiają się prostopadle do skóry właściwej, co skutkuje pofałdowaniem jej powierzchni.
Co zwiększa ryzyko cellulitu?
Choć „chudzielce” także borykają się z pomarańczową skórką, bezwzględny cellulit szczególnie upodobał sobie panie z nadwagą. Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna pomogą ujędrnić i uelastycznić skórę w strategicznych miejscach. A to pierwszy krok do redukcji nieproszonego gościa.
Czy masaż jest skutecznym remedium na cellulit?
Choć na skórkę pomarańczową nie ma jednego skutecznego lekarstwa, warto masować skórę, by wspomóc mikrokrążenie i stymulować przepływ limfy. W osiągnięciu najlepszych efektów z pewnością pomoże połączenie masażu z zabiegi, które pomagają oddzielić pasma włókniste, poprawiają elastyczność skóry i zmniejszają komórki tłuszczowe.
Co jeść, by wypędzić cellulit?
Dieta antycellulitowa to dieta bogata w warzywa, owoce i zdrowe, pełnoziarniste węglowodany. Jeśli chcesz skutecznie wypędzić pomarańczową skórkę, pij również zieloną herbatę, jedz kiełki i… kurkumę. Unikaj alkoholu, mocnej czarnej herbaty i kawy.
Co ćwiczyć, aby zredukować cellulit?
Aktywność fizyczna to jeden z najgroźniejszych wrogów cellulitu. Lepiej rozwinięte, silniejsze mięśnie to mniejsze prawdopodobieństwo pomarańczowej skórki. Słabsze, bardziej wiotkie i „flakowate” – dodatkowo je zwiększają. Jaka aktywność skutecznie wyeliminuje tego niechcianego gościa? Jeśli chcesz się pozbyć cellulitu, wybieraj ćwiczenia, które pomogą Ci wzmocnić mięśnie ud i pośladków. To właśnie tam najczęściej czai się ten przebiegły drań. Świetnie sprawdzi się tutaj tenis, pływanie, jazda na rowerze czy jazda konna. Pamiętaj, że aby osiągnąć najlepsze efekty powinnaś ćwiczyć co najmniej 3 razy dziennie.