jakwytrwac_ladiesgym

JAK WYTRWAĆ W POSTANOWIENIU?

jakwytrwac_ladiesgym

Czy znasz cytat „motywacja jest tym, co pozwala zacząć, a nawyk jest tym, co pozwala wytrwać”? Jeśli nie, to przeczytaj sobie go raz jeszcze w skupieniu i zastanów się, co dla Ciebie oznacza. Mówi się, że każda zmiana zaczyna się w głowie – i tak właśnie jest. Decyzję o zmianie podejmujemy zawsze wówczas, gdy nie jesteśmy zadowoleni z obecnego stanu – zdrowia, pracy, kondycji itp. Czasem bardzo chcemy coś zmienić, jednak nie bardzo wiemy, jak się za to zabrać.

Po pierwsze należy zadać sobie 4 proste pytania:

  1. CO – Co chcę zrobić?
  2. JAK – Jak zamierzam to zrobić?
  3. DO KIEDY – Do kiedy chcę to zrobić?
  4. DLACZEGO/PO CO – Dlaczego/Po co chcę to zrobić?

 

  1. CO – czyli CEL. Wyznacz sobie cel, do którego będziesz dążyć. Powinien on być realny do osiągnięcia. Możesz podzielić sobie go na mniejsze kroki – w końcu nie od razu Rzym zbudowano 😉

Przykład: Chcę schudnąć 15 kilo, zacznę więc od zrzucenia 5 kilogramów.

 

  1. JAK – czyli sposób. Znajdź swój sposób na dotarcie do celu. Zapewne masz jakąś wiedzę, często jednak nie jest ona wystarczająca, dlatego przejdź do pozycji ucznia. Szukaj rozwiązań, słuchaj innych, czytaj, ucz się.

Przykład: Skoro chcę schudnąć, powinnam jeść regularnie i zdrowo – będę więc jadła 5 razy dziennie w równych odstępach czasu, a dodatkowo dodam do diety więcej warzyw.

 

  1. DO KIEDY – czyli czas. Pomyśl o swoim celu i zastanów się, do kiedy chcesz go zrealizować. Swój główny cel potraktuj jako długoterminowy, wyznacz także cele pośrednie, czyli krótkoterminowe. Przyjmij zasadę małych kroków i rób wszystko po kolei, a nade wszystko pamiętaj, że cierpliwość jest cnotą!

Przykład: Słyszałam, że bezpieczne i gwarantujące utrzymanie efektów tempo chudnięcia to około ½ do 1 kilo na tydzień. W związku z tym pierwsze 5 kilo chciałabym schudnąć w około 8 tygodni.

 

  1. DLACZEGO/PO CO? – czyli motywacja. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę chcesz osiągnąć to, co zaplanowałaś. Co zmieni się w Twoim życiu, gdy osiągniesz swój cel? Co Ci to da?

Przykład: Chcę schudnąć, żeby odciążyć stawy i czuć się lepiej. Chcę być sprawna dla swoich dzieci i wnuków, poza tym chcę mieć siłę na uprawianie działki J

 

No dobrze. Jeśli już wiesz co, do kiedy, dlaczego i jak chcesz osiągnąć, jeśli zaczęłaś już nawet wprowadzać małe zmiany, powinnaś poznać magiczne słowo-klucz: NAWYK. Nawyk to zautomatyzowana czynność, którą nabywa się w wyniku ćwiczenia, głównie przez jej powtarzanie. Nawyki mocno kształtują nasze życie, a szukać możemy ich w takich czynnościach jak mycie zębów, prowadzenie auta, jedzenie, picie wody czy pisanie na klawiaturze. Mówi się, że wyrobienie nawyku trwa od 20 nawet do 70 dni. Uczenie się nawyków to pokonywanie kolejnych etapów, dlatego wszelkie zmiany należy wprowadzać stopniowo. Pamiętaj jednak, że tylko konsekwencja pozwoli Ci stworzyć nowy nawyk, a więc czynności, które mają się nim stać powinny być powtarzane codziennie.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć? Otóż to, że prędzej czy później napotkasz na kryzys. Nie pomyśl sobie, że chcemy Cię przestraszyć
– o nie! Chcemy jednak uświadomić Ci, że każda zmiana, szczególnie gdy cel jest ambitny, będzie na ogół wiązała się z pewnymi wyrzeczeniami. Co więc robić w gorszych chwilach? Przede wszystkim pamiętaj o celu. To on pozwoli Ci przetrwać gorsze chwile, w końcu postanowiłaś coś zmienić nie bez powodu. Po drugie pamiętaj, że to, co robisz, robisz dla siebie. Z niektórych Twoich zmian korzystać mogą też inni, ale zmieniasz się przede wszystkim dla siebie. Po trzecie wizualizuj zmianę. Znajdź spokojniejszą chwilę w ciągu dnia, usiądź wygodnie, odpręż się i wyobraź sobie siebie po zmianie. Wyobraź sobie, jak będziesz wyglądała, jak będziesz się czuła i co będziesz myślała. Poczuj się dobrze, poczuj się spełniona i zadowolona z siebie i z pracy, jaką wykonałaś. Po czwarte, choć może powinniśmy napisać to na początku jako po pierwsze, uwierz, że wszystko, co sobie założysz jest możliwe! J

 

Źródło: http://www.ark-doradztwo.pl

Zobacz również