oczyszczanie z toksyn

Oczyszczanie z toksyn

Szara, sucha skóra, bóle głowy, bóle zatok, alergie i wysypki, bóle brzucha, zaparcia i gazy, wypadanie włosów, pękanie paznokci, bóle pleców i stawów – oto najczęstsze objawy występowania toksyn. Brzmi znajomo? Czytaj więc dalej.

Toksyny są niemal wszędzie – dostarczamy je z pożywieniem, z wodą, z powietrzem, lekami, przez ubrania, opakowania itd. Dzisiejszy świat i tempo życia wymagają od nas, abyśmy robili wszystko coraz szybciej, więcej i lepiej, często jednak szybkie efekty naszej pracy musimy w jakiś sposób odchorować. W naszym organizmie powstają wolne rodniki, które uszkadzają nasze DNA i tym samym przyspieszają proces starzenia.

bol glowy

Przyczyny powstawania wolnych rodników:

  1. Zanieczyszczenie powietrza, spaliny
  2. Brak snu
  3. Wiek
  4. Niezbilansowana dieta
  5. Alkohol
  6. Stres
  7. Promieniowanie słoneczne

Dla równowagi nasza dieta powinna być więc bogata w coś, co przeciwdziała wolnym rodnikom – czyli w przeciwutleniacze (tzw. antyoksydanty). Antyoksydanty to związki, które unieszkodliwiają wolne rodniki produkowane przez nasz organizm, należą do nich m.in. witamina C, E, luteina, beta-karoten.

Nie zdołamy w 100% uchronić się przed toksycznymi związkami, istnieją jednak czynniki hamujące proces detoksykacji:

uzywki

– dym tytoniowy,

– alkohol,

– tłuszcze roślinne,

– nadmierna obróbka żywności,

– niedobór antyoksydantów,

– niedobór błonnika i witamin.

Chcąc w jak największym stopniu ochronić nasz organizm można by pomyśleć, że najlepszym rozwiązaniem będzie post/głodówka. Czy aby na pewno?

Nie, bo gdy się odchudzamy, pozbawiamy się witamin, wówczas spalony tłuszcz daje większe stężenie toksyn. Tyjemy, bo organizm odkłada (gromadzi) tłuszcz, żeby wychwycić zanieczyszczenia i wyczyścić organizm. Nieusunięte toksyczne metabolity powodują stan zapalny (w celu sprawdzenia, czy mamy stan zapalny możemy wykonać podstawowe badania krwi – wskaźnik CRP i OB).

Co możemy więc bezpiecznie jeść, aby odtoksycznić organizm?

  • kiszonki – nawet codziennie (mają dobre bakterie),
  • probiotyki i prebiotyki,
  • związki alkaliczne,
  • rozpuszczalny błonnik (wchłania toksyny) – znajdziemy w jabłkach i marchewce,
  • karczochy,
  • selen (zmniejsza stany zapalne w tarczycy): czosnek, ryby, jajka, brokuły, grzyby shitake, szpinak, szparagi,
  • buraki (pektyny, betaina, magnez, żelazo),
  • kurkuma (zawarta w niej substancja kurkumina) ma działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne,
  • imbir,

  • cynamon,
  • czosnek, ale tylko surowy (zawarty w nim związek alicyna działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo),
  • herbata zielona (sencha/matcha),
  • warzywa kapustne – jarmuż, kapusta, sałata,
  • owoce leśne, szczególnie maliny i truskawki (mają dodatkowo niski IG i błonnik),
  • cebula i szczypior (mają dużo siarki),
  • ryż brązowy, kasze, soczewica – mają witaminy z grupy B, błonnik i magnez.

Możemy zmniejszyć natomiast spożywanie lub całkowicie odstawić gluten, mleko i mięso. Gluten powoduje przepuszczalność jelit – wówczas toksyny przechodzą do krwiobiegu, co powoduje złe samopoczucie. W celu eliminacji glutenu musimy usunąć pszenicę i wszelkie jej przetwory z pożywienia (najlepiej jeść żyto lub orkisz).

W życiu codziennym zwracajmy uwagę na poniższe:

– Unikajmy ksenobiotyków – są to związki chemiczne nieprodukowane przez nasz organizm, np. chemikalia, pestycydy, konserwanty, węglowodory aromatyczne.

Unikajmy ksenoestrogenów – to związki chemiczne, które wykazują zdolność interakcji z układem hormonalnym. Występują m.in. w perfumach, balsamach do ciała z barwnikami, plastiku, wodzie, rybach oraz przedmiotach puszkowanych.

– Jeśli kupujemy cokolwiek w puszce, starajmy się od razu przełożyć tę rzecz do innego (najlepiej szklanego) pojemnika.

– Kupując artykuły spożywcze zwracajmy uwagę na oznaczenie BPA free (materiał wolny od szkodliwego Bisfenolu A).

– Najważniejszym organem pod kątem oczyszczania organizmu jest nasza wątroba, w której zachodzi 80% procesów detoksyfikacyjnych – dbajmy więc o nią należycie.

czosnek cebula

– Toksyny w większości rozpuszczalne są w tłuszczach a do procesu detoksyfikacji niezbędne są nam m.in. witaminy B2, B6, kwas foliowy, aminokwasy, magnez i glutation. Glutation zużywamy, jeśli źle jemy i pijemy alkohol. Bogate w glutation są natomiast np. awokado, czosnek, cebula, brokuły, kapusta, szparagi.

– Antyoksydanty: witamina C (kwas L-ascorbinowy) – należy przyjmować go często w małych dawkach, nadmiar wydalamy z moczem.

– Uważajmy na glutaminian sodu lub glutaminian monosodowy – jest to wzmacniacz smaku często dodawany przez producentów do pożywienia. Sprawia, że dany produkt w miarę jedzenia smakuje nam coraz bardziej, przez co zjadamy o wiele więcej. Glutaminian może występować m.in. w chipsach, wędlinach, mięsie mielonym, zupach chińskich i innych daniach typu instant.

– Jeśli tyjemy mimo prawidłowego odżywiania, możemy mieć złe bakterie. Długość procesu trawienia ma znaczenie – nie może ono trwać za długo, bo wówczas narażamy się na procesy fermentacyjne powodujące gazy i bóle brzucha. Nie możemy też trawić za szybko. W celu sprawdzenia prawidłowości pracy naszych jelit możemy zrobić mały test: bierzemy węgiel na 5-10 godzin przed jedzeniem. Efekt końcowy powinien nastąpić między 12 a 48 godzin po zjedzeniu. Jeśli węgiel strawimy przed upływem 12 godzin lub po upływie 48 – oznacza to, że możemy mieć problem z jelitami.

Co jeszcze możemy zrobić, żeby się odtoksycznić:

  • Żucie oleju kokosowego – oczyszcza organizm i wybiela zęby,
  • mycie szorstką szczotką,
  • usuwanie metali ciężkich (węgiel aktywny, srebro koloidalne, glinka bentonitowa).

PAMIĘTAJ! Jeśli chcesz schudnąć, postaw na odtoksycznienie organizmu.

Zobacz również