Dieta antynowotworowa

Dieta antynowotworowa

Nowotwór a rak

Nowotwór to grupa chorób, w której komórki dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, i może przyjmować formę łagodną lub złośliwą. Rakiem natomiast nazwiemy nowotwór złośliwy tkanki nabłonkowej. Należy pamiętać, że nie każdy nowotwór złośliwy to rak. Inne rodzaje nowotworów złośliwych to m.in. glejak, chłoniak, mięsak i czerniak.

Ewolucja

ewolucja

Na przestrzeni tysięcy lat życie człowieka uległo diametralnej zmianie. Dziś nie musimy już walczyć o pożywienie, wręcz przeciwnie – często korzystamy z zakupów przez Internet, w związku z tym nie jesteśmy już w ruchu tyle, co kiedyś. Nasz tryb życia jest głównie siedzący – czy to w pracy, czy poza nią. Świat idzie do przodu, a wraz z nim również procesy produkcji przedmiotów codziennego użytku. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nawet gdybyśmy bardzo chcieli, nie jesteśmy w stanie uniknąć czynników, które nam szkodzą. Możemy natomiast stać się świadomymi konsumentami i dokonywać mądrych wyborów, od ubrań, przez meble i zabawki, aż po pożywienie. Zmiany nie ominęły również przemysłu spożywczego, dziś to samo pożywienie jest o wiele uboższe w składniki odżywcze niż zaledwie kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu.

Poznaj swojego wroga

poznaj swojego wroga

Jeśli o świadomej konsumpcji mowa, powinniśmy wiedzieć, które substancje omijać szerokim łukiem. Po pierwsze cukier, który jest niemal wszędzie: w gotowych daniach, sosach, płatkach śniadaniowych, pieczywie czy wędlinach. Glutaminian sodu, czyli wzmacniacz smaku, który powoduje, że moglibyśmy jeść w nieskończoność. Alkohol, przy czym wyjątkiem będzie tu wytrawne, czerwone wino, które ma w składzie resweratrol (organiczny związek chemiczny, występuje głównie w skórce winogron, ma właściwości antyoksydacyjne). Stres, w dzisiejszych czasach zabija z podobną skutecznością, co palenie. Żyjemy szybko i dla wyniku, chcąc coraz więcej, co często odbija się negatywnie na naszym zdrowiu i poczuciu stabilności emocjonalnej.

 

Słowo-klucz: antyoksydanty

antyoksydantyAntyoksydanty, czyli inaczej przeciwutleniacze to związki chemiczne, które poprzez przekształcanie wolnych rodników pozwalają zahamować proces starzenia.
Są niezbędne dla prawidłowej pracy układu naczyniowego, pomagają zapobiegać miażdżycy, nowotworom i wzmacniają nasz układ immunologiczny.

Naturalnym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność pochodzenia roślinnego. Produkty bogate w przeciwutleniacze, które powinny znaleźć się w Twojej diecie to między innymi:

– pomidory, jarmuż, papryka, szpinak, kapusta czerwona, karczochy, cebula, marchew;

– kiszonki: cytryny, buraki, kapusta, ogórki;

– cytrusy: pomarańcze, grejpfruty, cytryny;

– strączki: fasola, groch, soja, soczewica;

– truskawki, maliny, jeżyny, borówki, jagody, wiśnie, czereśnie, śliwki, morele, aronia, czarna porzeczka, agrest;

– przyprawy: kurkuma, cynamon cejloński, gałka muszkatołowa, czosnek, rozmaryn, oregano, tymianek, bazylia, pieprz, imbir;

– zielona herbata;

– natka pietruszki.

Sen o długowieczności

sen o dlugowiecznosci

Czy wiesz, że są na świecie rejony, w których ludzie żyją dłużej niż inni? Są to tak zwane Niebieskie Strefy, do których zalicza się tereny w Sardynii, Kalifornii, Okinawie, Kostaryce i Grecji. Mieszkańcy tych rejonów cieszą się wyjątkowo dobrym i długim zdrowiem nie tylko dzięki diecie, ale również sposobowi życia oraz samemu podejściu do świata. Wśród nawyków owej ludności znajduje się między innymi jedzenie 3 niewielkich posiłków dziennie, picie dużej ilości wody lub zielonej herbaty, regularna oraz umiarkowana aktywność fizyczna, regularne picie małych ilości czerwonego wina, utrzymywanie dobrych kontaktów z rodziną i innymi ludźmi oraz medytacja jako skuteczny sposób radzenia sobie ze stresem.

Twój los w Twoich rękach

wskazowki

Nie możemy przyjąć, że mamy stuprocentowy wpływ na swoje życie i jego długość, możemy jednak przyczynić się do znacznej poprawy jego jakości. Aby tak było skorzystaj z poniższych wskazówek:

– utrzymuj odpowiednią masę ciała,

– ćwicz regularnie (nawet aktywność o niskiej intensywności jak spacer pomoże Ci utrzymać na dłużej dobre zdrowie i kondycję),

– ogranicz stres i naucz się sobie z nim radzić (stres prowadzi do licznych stanów zapalnych, które są powodem większości chorób wieku podeszłego),

– ogranicz ekspozycję na toksyny występujące w środowisku (pestycydy, domowe środki czystości, odświeżacze powietrza i inne zanieczyszczenia),

– jedz dużo kolorowych warzyw,

– spożywaj ograniczoną ilość tłuszczy zwierzęcych (mięso jedz najlepiej 1-2 razy w tygodniu),

– jedz zgodnie z zasadą rodem z japońskiej Okinawy „Hara hachibu”, czyli wstawaj od stołu najedzony w 80%

– pij niewielkie ilości wina (czerwonego, wytrawnego),

– zadbaj o optymalny poziom witaminy D (zbadaj się i w razie potrzeby, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, możesz ją suplementować od września do kwietnia. Od kwietnia do września korzystaj ze słońca, wystawiając się na jego promienie po około 20 minut na stronę, następnie użyj kremu z filtrem),

– zapewnij sobie wystarczającą ilość dobrej jakości snu,

– gotuj w wodzie lub na parze, piecz, duś – zamiast smażyć,

– zadbaj o relacje z innymi ludźmi,

– znajdź swoje poczucie celu (ponoć uświadomienie sobie celu istnienia przelicza się na dodatkowe 7 lat życia!),

– stwórz własną kulturę długowieczności (buduj i utrwalaj dobre nawyki i przekazuj je młodszym pokoleniom).

Zobacz również