woda ladies gym

Woda – skarb natury

woda ladies gymWoda to jeden z największych skarbów natury. Towarzyszy nam na co dzień, czy to w spożywanym jedzeniu, czy w typowych czynnościach domowych takich jak mycie, zmywanie czy pranie. Jest nam niezbędna do życia, bez niej nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Dlaczego tak jest?

Zacznijmy od tego, iż ciało człowieka w około 50-70% składa się z wody. Woda to główny składnik krwi oraz płynów ustrojowych. Nasze komórki potrzebują jej, aby żyć. W organizmie człowieka pełni bardzo ważną rolę, gdyż m.in. transportuje do naszych komórek tlen, substancje odżywcze, leki i hormony, a także wpływa na pracę naszych organów. Oprócz tego reguluje temperaturę naszego ciała. W ciągu dnia tracimy wodę, czy to pocąc się, czy odwiedzając toaletę, dlatego powinniśmy zadbać o zachowanie równowagi wodnej, aby ubytek wody danego dnia nie był większy, niż jej dostarczona ilość. Odwonienie może bowiem pogarszać naszą koncentrację, a oprócz tego może powodować również bóle głowy, problemy z trawieniem, problemy skórne, bolesne i nawracające skurcze mięśni a nawet śmierć! Warto pamiętać, iż organizm odwodniony w 5 procentach będzie nawet o 30% mniej efektywny! Dlatego, drogie Panie, pamiętajcie o codziennym, regularnym nawadnianiu, szczególnie w dni treningowe. Dlaczego mówi się o wypijaniu 2 litrów wody dziennie? Ponieważ mniej więcej właśnie tyle wody tracimy każdego dnia m.in. pocąc się, oddychając, trawiąc czy usuwając z organizmu pozostałości przemiany materii.

Pijąc wodę łatwiej i szybciej zaspokajamy również głód, dlatego szczególnie w okresie redukcji wagi powinniśmy pamiętać, aby wypijać 1 szklankę wody około 30 minut przed każdym posiłkiem. Sprawi to, że będziemy odczuwać większą sytość a nawet zjemy mniej.

Czy wszystkie płyny nawadniają tak samo?

Kawa oraz wszelkie napoje alkoholowe, mimo iż są płynami, przyczyniają się do odwodnienia organizmu. Wszelkie soki czy napoje gazowane są bogate w cukier, w związku z tym nie są najlepszym rozwiązaniem. Najkorzystniejszą opcją będzie woda, najlepiej niegazowana, w temperaturze pokojowej. Jeśli nie lubisz pić jej samej, możesz dodać do niej odrobinę soku z cytryny.

A co jeśli w ogóle nie odczuwam pragnienia?

Wiele z nas nie ma potrzeby picia wody, gdyż w bardzo małym lub nawet zerowym stopniu odczuwamy pragnienie. Nie znaczy to jednak, że skoro nie chce nam się pić, nasz organizm nie potrzebuje nawodnienia. W takim przypadku postaraj się wprowadzić dobry nawyk picia, najlepiej małych ilości, w regularnych odstępach czasu. Jeśli zapominasz o wodzie, ustaw przypomnienie w telefonie, które o danej godzinie będzie przypominało o wzięciu kilku łyków. W pracy namów koleżankę i pilnujcie się nawzajem – jak jedna zapomni o szklance wody, druga dopilnuje, żeby ją wypić.

Ciekawostki:

– Bez pożywienia jesteśmy w stanie przeżyć nawet kilka tygodni, a bez wody średnio 3-4 dni.

– Kobiety mają w składzie ciała o 10% mniej wody niż mężczyźni.

– Z wiekiem zmniejsza się ilość wody w organizmie.

Zobacz również