czy aktywność jest wazna

CZY AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA JEST AŻ TAK WAŻNA…?

CZY AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA JEST AŻ TAK WAŻNA…?

Każda z Was przychodząc do LadiesGym ma jakiś cel, który chce osiągnąć. Jedna chce stracić na wadze, inna mieć więcej energii, zmniejszyć obwody ciała, poprawić kondycję, zbudować tkankę mięśniową, ujędrnić ciało, usprawnić swój organizm. Czyli wszystkim chodzi o ZDROWIE. Zdrowie to nie “brak choroby”, to stan optymalnej sprawności fizycznej i psychicznej, stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek realizuje swoje możliwości, radzi sobie ze stresem dnia codziennego, jest zdolny do efektywnej pracy. Jak to osiągnąć?
Odpowiedź jest bardzo prosta: Poprzez aktywność ruchową.

Jak aktywność wpływa na poszczególne obszary?

Serce: wytrenowane serce przy tym samym wysiłku mniej się męczy i pracuje bardziej ekonomicznie. Ma także większe możliwości rezerwowe.

Mózg: regularna aktywność fizyczna znacząco wpływa na poprawę ukrwienia a także poprawę procesów koncentracji uwagi i funkcji intelektualnych.
Przewód pokarmowy: ruch poprawia procesy trawienia, zapewnia normalizację apetytu, eliminuje ewentualne problemy z zaparciami
Kości i mięśnie: dzięki ruchowi nasze kości stają się mniej podatne na odwapnienie i bardziej odporne na złamania. Ćwicząc zwiększamy zakresy ruchu, a nasze mięśnie stają się bardziej elastyczne, dzięki czemu znacząco wzrasta odporność na urazy. Mięśnie przybierają na sile, poprawia się również znacząco stan ich napięcia – już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń możemy cieszyć się lepszą, bardziej sprężystą sylwetką.
Psychika: – aktywność fizyczna może pomóc w poprawie obrazu własnego JA. Ćwicząc mamy większą satysfakcję z własnej sprawności i bycia samodzielnymi, mamy więcej odwagi również na co dzień, jesteśmy bardziej chętne do działania i podejmowania nowych wyzwań a także umiemy lepiej radzić sobie ze stresem.
Tkanka tłuszczowa: ruch sprzyja pozbyciu się jej nadmiaru
Krew: dzięki ruchowi dostarcza więcej tlenu do tkanek, a produkty zbędne produkty przemiany są lepiej eliminowane. Następuje także poprawa składu lipidów: mamy mniej “złego” i więcej “dobrego” cholesterolu; nasz poziom cukru we krwi jest uregulowany.
System nerwowy: ruch zapewnia nam lepszą koordynację ruchową oraz większy refleks.
Naczynia krwionośne i limfatyczne: poprawia się krążenie krwi i limfy. Ćwiczenia przeciwdziałają również powstawaniu zmian miażdżycowych oraz normalizują ciśnienie krwi.
Skóra: jest lepiej ukrwiona, a dzięki ruchowi opóźniamy procesy starzenia, wyglądamy młodziej 😊
Płuca: aktywność fizyczna pomaga w lepszym wykorzystaniu pojemności płuc, wzmacnia mięśnie oddechowych i pomaga w sprawniejszym oczyszczaniu oskrzeli.

Tak, to wszystko jest do osiągnięcia, tylko… większość z nas tkwi w tzw. spirali śmierci, w którą zapętliłyśmy się z braku aktywności ruchowej. Spirala śmierci (prof. W. Starosty) przedstawia jej zdrowotne konsekwencje (obrazek poniżej).

 

 

 

A teraz czas zastanowić się, na którym poziomie spirali śmierci się znalazłam?
Zmotywowana do osiągnięcia celu, czyli ZDROWIA?

W takim razie działamy!
ZDROWIE to nasz cel główny. Aby osiągnąć cel główny, potrzebne są nam cele szczegółowe. Każdym celem szczegółowym niech będzie przeskoczenie jednego poziomu spirali śmierci w dół. Ile czasu to zajmie? To zależy tylko od Ciebie – od Twoich chęci, motywacji i silnej woli.

Pamiętaj: wszystko zaczyna się w Twojej głowie – staraj się więc myśleć pozytywnie. Wyobraź sobie, że dzięki swojej zawziętości i systematyczności osiągnęłaś poziom 1 – Zdrowego i Sprawnego Człowieka. Co dalej? Dalej jest “spirala życia” – Twoja Spirala Życia. Ty ją tworzysz i Ty się w niej zapętlasz. Realizujesz swoje plany i marzenia, masz na to energię, chęci, optymizm, radość. Ciągle tworzysz kolejne poziomy Swojej Spirali Życia, dzięki którym sięgasz coraz wyżej. Sięgniesz tak wysoko, jak tylko będziesz chciała.

Tylko nie zapominaj, dzięki czemu to osiągnęłaś – dzięki aktywności ruchowej. Gdy jej znowu zabraknie, zaczniesz znowu spadać.

Aktywność fizyczna i zmęczenie po nim to nie kara – to nagroda za to, że jesteś Zdrowym i Sprawnym Człowiekiem. Im więcej się ruszasz, tym masz więcej energii, im masz więcej energii, tym bardziej Ci się chce, im bardziej Ci się chce, tym więcej możesz 🙂 Możesz Swoje Życie jakoś przeżyć i możesz je NAPRAWDĘ PRZEŻYĆ 🙂

 

Trzymamy za Ciebie kciuki – zespół Ladies Gym 🙂

 

 

Zobacz również