Brak-Ruchu-Groźniejszy-Niż-Palenie-Kobieta-Siedzaca

Brak Ruchu Groźniejszy Niż Palenie

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje — siedzący tryb życia jest czwartą przyczyną zgonów na świecie, „wyprzedzając” nadwagę, otyłość i hipercholesterolemię!
Brak aktywności powoduje 6-10 proc. zachorowań na choroby cywilizacyjne i podobnie jak palenie i otyłość odpowiada za 9 proc. przedwczesnych zgonów na całym świecie.

Brak-Ruchu-Groźniejszy-Niż-Palenie-Kobieta-Siedzaca

Choć trudno w to uwierzyć, brak aktywności fizycznej staje się powoli większym problemem niż palenie papierosów. Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, co 3 kobiecie i co 4 mężczyźnie brakuje wystarczającej dawki ćwiczeń fizycznych, by zapobiec podstawowym chorobom cywilizacyjnym! Problem ten dotyczy zwłaszcza najbardziej rozwiniętych, zamożnych krajów. Aż 67 mieszkańców bogatego Kuwejtu prowadzi siedzący tryb życia. Wśród mieszkańców Ugandy odsetek ten wynosi jedynie 5,5 proc! To właśnie oni wyróżniają się największą aktywnością fizyczną na świecie.

Aktywność fizyczna Polaków

Aż 30 proc. Polaków spędza w pozycji siedzącej ponad 6-8 godzin dziennie. W ich przypadku regularny choćby krótki wysiłek fizyczny powinien być więc absolutnym priorytetem. Brak aktywności zmniejsza odporność organizmu, przyczynia się do powstania chorób cywilizacyjnych — cukrzycy, depresji, chorób układu krążenia czy nowotworów. Tym samym więc nie tylko istotnie pogarsza jakość życia, ale również je skraca.

Tylko 150 minut tygodniowo

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia do zachowania dobrej formy wystarczy 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minutach intensywnych ćwiczeń tygodniowo. Aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem wystarczy więc odwiedzać Ladies Gym 2 do 3 razy w tygodniu.

Zobacz również