nie-warto-unikać-ćwiczeń-siłowych-w-lecie

5 powodów, dla których warto ćwiczyć siłowo w lecie

Gdy nadchodzi lato, coraz więcej ludzi chętnie wypoczywa aktywnie na świeżym powietrzu. Lubią oni pływać, uprawiać jogging lub chodzić na długie spacery po plaży. To dobry znak. Ruch jest zawsze wskazany zarówno dla ciała, jak i ducha. Jednak ćwiczenia kardio nie powinny całkiem zastąpić treningu siłowego. Chociaż siłownie w lecie pustoszeją, warto w tym okresie odwiedzać je tak często, jak podczas sezonu zimowego. Dlaczego? Poniżej podajemy kilka powodów.

1. Mięśnie spalają tłuszcz nawet podczas odpoczynku

Dzięki ćwiczeniom kardio spalamy kalorie. Jest to powiązane z tym, jak organizm konwertuje jedzenie na energię. Osoby, które mają większą masę mięśniową spalają kalorie nawet wtedy, gdy odpoczywają. Kiedy starzejemy się, nasz metabolizm zwalnia i łatwiej tyjemy. Dlatego budowanie masy mięśniowej jest świetnym pomysłem na zbalansowanie naturalnego spowolnienia metabolizmu. Warto również pamiętać o tym, że długotrwałe ćwiczenia kardio nie przyśpieszają metabolizmu, lecz go spowalniają.

nie-warto-unikać-ćwiczeń-siłowych-w-lecie

2. Budowanie masy mięśniowej wzmacnia kości

Kiedy się starzejemy, nasze kości stają się coraz słabsze. Dotyczy to zwłaszcza kobiet po menopauzie. Kości stają się bardziej podatne złamania, a starsze osoby czują się obolałe i słabe. Podnoszenie ciężarów wzmacnia kości i minimalizuje ryzyko ich uszkodzeń. Osoba ćwicząca trenuje też siłę i balans ciała, co może zapobiegać upadkom.

3. Rozwój mięśni poprawia balans ciała

Dobre balansowanie ciałem nie tylko minimalizuje ryzyko upadku. Przydaje się także w codziennym życiu, bez względu na to, czy niesiemy zakupy czy musimy stanąć na krześle. Dzięki budowie masy mięśniowej i dobremu balansowi ciała jest nam łatwiej funkcjonować, gdy stajemy się starsze. Stajemy się też bardziej wytrzymałe, np. podczas uprawiania sportu.

4. Dbanie o masę mięśniową zapobiega chorobom

Treningi siłowe mają wiele zalet. Między innymi minimalizują ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe i cukrzycę. Dzięki kontynuacji ćwiczeń w lecie, utrzymasz efekty swoich ciężkich ćwiczeń z zimy. Osoby budujące masę mięśniową mniej narzekają na bóle artretyczne. Treningi siłowe mają też pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, pomagają przy depresji i poprawiają jakość snu.

5. Świetne ciało!

cwiczenia dla kobiet gocław

Ostatni powód by ćwiczyć w lecie może wydawać się banalny, jednak to właśnie on motywuje najwięcej osób. Ci, którzy ciężko ćwiczyli cały rok, by świetnie wyglądać w stroju kąpielowym, po prostu nie chcą zaprzepaścić całego wysiłku w dwa miesiące. Świetnie wyrzeźbione ciało wzbudza podziw, a przecież w dużej mierze o to nam wszystkim chodzi ☺

Zobacz również