cisnienie-krwi-ladies-gym

JAK OBNIŻYĆ CIŚNIENIE W NATURALNY SPOSÓB ?

cisnienie-krwi-ladies-gym

OBNIŻ CIŚNIENIE W NATURALNY SPOSÓB
Wiele z Was ma problem z podwyższonym ciśnieniem. By obniżyć ciśnienie czasem wystarczą małe zmiany w trybie życia. Warto je wprowadzić, by uniknąć konieczności systematycznego brania leków. Jeśli nie zmienisz diety i przyzwyczajeń, grozi Ci miażdżyca, zawał serca i udar mózgu.

Ciśnienie idealne powinno wynosić 120/80 mmHg, bo gdy serce pompuje krew z taką siłą, najlepiej funkcjonują wszystkie narządy. Jeśli któraś z tych wartości będzie stale wyższa – możesz podejrzewać u siebie nadciśnienie. Nie lekceważ tego, bo nadciśnienie przyśpiesza rozwój miażdżycy, zwiększa ryzyko zawału serca, grozi udarem mózgu, może prowadzić do niewydolności nerek, uszkadza wzrok.

SCHUDNIJ, bo otyłość sprzyja nadciśnieniu. Utrata 1 kg powoduje spadek ciśnienia o 2–3 mmHg, a 10 kg aż o 20–30 mmHg. Jedz 4–5 razy dziennie, ale mało. Zrezygnuj ze słodyczy i wędlin.

JEDZ DUŻO WARZYW I OWOCÓW DOSTARCZAJĄCYCH WITAMINĘ C. Stały niedobór tej witaminy może być przyczyną utrzymującego się skurczu naczyń krwionośnych. Dlatego wprowadź do codziennej diety owoce cytrusowe, czarne porzeczki, aronię, żurawinę (także mrożone). Na podwyższenie ciśnienia wpływa też niedobór witaminy D. Jej syntezę w organizmie pobudzają promienie słoneczne. Dlatego wykorzystaj każdą chwilę, by wyjść na świeże powietrze. W okresie zimowym jesienno-zimowym możesz suplementować wit. D.

RZUĆ PALAENIE. Nikotyna obkurcza naczynia, krew z coraz większym trudem przeciska się przez tętnice, a więc podnosi się ciśnienie, przyśpieszeniu ulega proces odkładania się blaszek miażdżycowych, a ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego wzrasta trzy razy.

ALKOHOL PODNOSI CIŚNIENIE, ale picie małych ilości alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina) spowalnia rozwój miażdżycy. Nadmiar alkoholu utrwala nadciśnienie, może prowadzić do zaniku mięśni i niedowładu kończyn. Bezkarnie możesz wypić 1-2 drinki, 2-3 lampki wina lub 0,5 l piwa.

OSTROŻNIE Z LEKAMI. Nawet te z pozoru niegroźne, np. na grypę, mogą być niebezpieczne dla osób ze skłonnością do wysokiego ciśnienia. Zwróć uwagę na te, które zawierają efedrynę, bo mogą znacznie podwyższać ciśnienie.
OGRANICZ SPOŻYCIE SOLI. W ten sposób w ciągu kilku tygodni możesz obniżyć ciśnienie o 10 mmHg. Człowiekowi wystarcza dziennie 1 g soli, by organizm sprawnie funkcjonował. Zamiast soli używaj kminku, majeranku, lubczyku, tymianku, oregano, bazylii lub innych ziół świeżych i suszonych.

Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez słonego smaku, mogą się ratować tzw. solą dietetyczną, czyli chlorkiem potasu. Jest równie słony jak chlorek sodu, ale nie podnosi ciśnienia. Ale to rada tylko dla tych, u których nadciśnienie jeszcze się nie utrwaliło, czyli nie stało się schorzeniem. Warto także pamiętać, że znaczne ilości soli zawiera większość przetworzonej żywności oraz pakowanych fabrycznie mięs i wędlin.

ĆWICZ TRZY RAZY W TYGODNIU. Ruch jest zalecany dla osób z nadciśnieniem, ponieważ systematyczny, umiarkowany wysiłek fizyczny pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Dzieje się to w związku z rozszerzeniem naczyń krwionośnych w mięśniach – to jest mechanizm bezpośrednio obniżający ciśnienie. Ćwiczenia mogą zredukować górne ciśnienie nawet o 10 mmHg, a dolne o 5 mmHg.

Źródło:
www.poradnikzdrowie.pl
www.przychodnia.pl
www.tylkomedycyna.pl

Zobacz również