Dieta w cukrzycy typu II

Dieta w cukrzycy typu II

Dieta w cukrzycy typu IIOdpowiednia dieta pozwala zapanować nad wahaniami cukru we krwi przy cukrzycy typu drugiego, a w niektórych przypadkach może nawet zatrzymać chorobę. Co warto jeść, a czego unikać gdy zmagasz się z cukrzycą?

Utrzymywanie optymalnej wagi jest kluczowe dla radzenia sobie z przykrymi dolegliwościami związanymi z nieprawidłową pracą trzustki oraz kontrolowania poziomu cukru we krwi. Odpowiednim odżywianiem możemy zmniejszyć ryzyko powikłań dzięki unikaniu skrajnych wzrostów i spadków cukru. Sekretem zdrowej diety w cukrzycy typu II jest unikanie żywności o dużej zawartości cukru i węglowodanów, podczas trawienia których otrzymujemy kolejne dawki cukrów.

Polecane:

Proteiny

Rozpoczynaj posiłek od dawki białka, które odpowiednio przygotuje twoje ciało do trawienia. Białko spowalnia uwalnianie insuliny, wspiera regulację poziomu cukru we krwi i sprawia, że będziesz syty na dłużej. Warto więc na śniadanie jeść dania z jajek lub dodawać nieco odżywki białkowej do porannego jogurtu.

Jagody

Bogate we flawonoidy owoce borówki czarnej mają niewielką zawartość cukru.  W połączeniu z dobrym źródłem białka (np. jogurt naturalny z łyżką stołową nasion lub posiekanych orzechów) stanowią zdrową, pożywną przekąskę lub idealne, smaczne śniadanie.

Ciemnozielone warzywa

Szpinak, rukola, jarmuż czy rukiew wodna są warzywami zawierającymi wiele błonnika, jednocześnie nie dostarczając nam zbyt dużej dawki kalorii i węglowodanów. Mają bardzo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu pomagają w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi. Stanowią bogate źródło flawonoidów i karotenoidów, których spożywanie chroni przed powikłaniami cukrzycy (chorobami serca).

Tłuste ryby

Łosoś, makrela, śledzie i sardynki to nieocenione źródła kwasów tłuszczowych Omega 3 działających pozytywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego i wspierających zwalczanie stanów zapalnych. To niezmiernie istotne, dla osób zmagających się z objawami cukrzycy. Tłuste ryby są również źródłem witaminy B12, której niedobory pojawiają się u chorych na cukrzycę pod wpływem przyjmowania leków. Witamina ta wspiera mózg, układ nerwowy, witalność i odporność.

Niezalecane:

Przekąski z paczki

Niezależnie od tego czy mowa o chrupkach, chipsach, czy innych przegryzkach, przekąski dostępne w marketach zawierają łatwo przyswajalne węglowodany, których spożywanie jest bezpośrednią przyczyną zwiększania się poziomu cukru we krwi. Gdy zechcesz coś schrupać, o wiele lepszym pomysłem będzie surowa marchewka lub garść orzechów.

Frytki

Zawierające duże ilości węglowodanów smażone słupki ziemniaków bywają dodatkiem do obiadu lub samodzielną przekąską. Podczas smażenia ziemniaków na głębokim tłuszczu powstają toksyczne związki, które sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych i zwiększają ryzyko występowania chorób serca. Pyszną alternatywą dla frytek są pieczone słodkie ziemniaki (bataty) będące źródłem składników antyoksydacyjnych i karotenu. Ich ogromną zaletą jest niski wskaźnik glikemiczny.

Białe pieczywo i wypieki z białej mąki

Pszenne chleby z białej, mocno przetworzonej mąki, ciasta, ciastka, naleśniki i pizza to elementy, które bezwzględnie powinny zniknąć z diety osób cierpiących na cukrzycę typu II. Zawarta w nich rafinowana mąka rozkłada się podczas trawienia na cukry proste, te zaś są równie prosto wchłaniane przez organizm. Część wypieków z białej mąki posiada wyższy indeks glikemiczny niż czysty cukier (sic!), a więc szybciej podwyższają poziom cukru we krwi. Dobrze jest zastąpić białą mąkę w pożywieniu produktami pełnoziarnistymi, a najlepiej z całych ziaren – chlebem żytnim, płatkami owsianymi, ugotowanym brązowym ryżem, komosą ryżową lub kaszą.

Suszone owoce

Owoce w postaci suszonej są słodką przekąską, lecz złym wyborem w przypadku osób z cukrzycą. Mogą zawierać aż 3 razy więcej cukru niż owoce świeże, a jednocześnie te ostatnie są dodatkowo źródłem zdrowych przeciwutleniaczy. Jeśli więc owoce to wyłącznie świeże.

Napoje bezalkoholowe

Ilość cukru w nich zawarta jest dobrym powodem by zrezygnować z ich spożywania. Nawet te, w których cukier zastąpiono słodzikiem, mogą przyczyniać się do wzrostu masy ciała. Sztuczne słodziki i chemiczne dodatki dodawane do kolorowych napojów nie są bowiem sprzymierzeńcami osób z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi.

 

Płatki śniadaniowe

Prawdziwa kopalnia cukru. Za opowieściami o witaminach na dobry początek dnia, pełnych ziarnach i zdrowym kakao kryją się duże ilości rafinowanych węglowodanów, cukry i w rzeczywistości niska zawartość składników odżywczych, białek i zdrowych tłuszczy. Kromka pełnoziarnistego chleba i dwa jajka to znacznie lepszy wybór na pierwszy posiłek dnia.

Zobacz również