Czy można ćwiczyć, kiedy jest się chorym?
Jesteś bardzo zadowolona ze swojego zdrowego trybu życia i od dawna udało Ci się nie opuścić żadnego treningu. Nagle dopada się przeziębienie lub grypa. Co powinnaś zrobić? Pójść na ukochane zajęcia, czy może lepiej zostać w domu, pod kocem?
Tak czy nie?
Odpowiedź brzmi: to zależy. Ćwiczenie podczas lekkiego przeziębienia nie jest niczym złym, jednak trening z wysoką gorączką jest absolutnie zakazany. Amerykański ekspert medycyny sportowej Lewis G. Maharam twierdzi, że temperatura ciała jest w tym przypadku wyznacznikiem. Podwyższenie jej przez wykonywanie ćwiczeń, gdy już mamy gorączkę sprawi, że poczujemy się jeszcze gorzej. Jeśli mamy powyżej 38 stopni, lepiej zostańmy tego dnia w domu. Zawsze sami najlepiej czujemy, ile mamy siły. Jeśli ciężko nam wstać z łóżka, tym bardziej nie poradzimy sobie podczas ćwiczeń. Jeśli już wybieramy się na trening, gdy czujemy się źle, postarajmy się nieco oszczędzać siły. Zamiast biegania wybierzmy raczej szybki spacer, a zamiast intensywnego fitnessu jogę lub pilates.
Szyja jest wyznacznikiem
Innym wyznacznikiem, który może pomóc nam zadecydować o wyjściu na trening może być… szyja. Jeśli objawy choroby pojawiają się tylko powyżej jej, możemy śmiało ruszać na ćwiczenia. Do tych objawów należy katar, łzawiące oczy, kichanie czy ból gardła. Jeśli choroba daje symptomy poniżej szyi (obolałe ciało, kaszel, dreszcze), zdecydowanie bezpieczniej jest zostać w domu.
Etykieta na siłowni
Jeśli już zdecydujemy się pójść na trening, musimy pamiętać o panujących zasadach savoir-vivre. To oznacza, że musimy zrobić wszystko, by nie zarazić innych ćwiczących tam osób. Ważne jest więc, abyśmy zakrywały usta podczas kasłania lub kichania. Nie wypada również nieustająco pociągać nosem. Powinnyśmy podkładać pod siebie ręcznik na urządzeniach, których używamy i koniecznie wytrzeć je po sobie. Pamiętajmy o częstym myciu rąk. Zaleca się do tego używanie specjalnych środków dezynfekujących w żelu. A jak zapobiegać chorobom? To proste: regularnie ćwiczyć! 30 minut ćwiczeń 3-4 razy w tygodniu znacząco wpływa na wzrost naszej odporności. Należy jednak pamiętać o tym, że intensywny, 90-minutowy trening ma zupełnie odwrotne działanie.