Niedobor, zaburzenia lub brak snu

Niedobór, zaburzenia lub brak snu

Niedobor, zaburzenia lub brak snuNiedobór, zaburzenia lub brak snu bardzo negatywnie wpływają na funkcjonowanie Twojego organizmu. Jeżeli na taki wypoczynek nie poświęcisz 7–8 godzin w ciągu nocy, możesz borykać się z brakiem koncentracji, obniżeniem kondycji myślowej Twojego mózgu i motywacji oraz wahaniami nastrojów, a głównie ich pogorszeniem. Po 2-3 dobach bez pełnego wypoczynku drastycznie obniży się Twoja aktywność zarówno fizyczna, jak i psychiczna, a organizm przestanie bronić się przed chorobami. Czym jest tak naprawdę sen i jaki ma wpływ na Twoje ciało i umysł?

Z fizjologicznego punktu widzenia snem określa się czas spoczynku dla układu somatycznego, czyli układu odpowiedzialnego za kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i reagowanie na bodźce pochodzące z niego. Wówczas dochodzi również do zmian w układach: sercowo-naczyniowym, oddechowym oraz trawiennym. U osób dorosłych w ciągu doby wyróżnia się dwa podstawowe stany – czuwania (2/3 doby) oraz snu (1/3 doby). W obu tych procesach uczestniczą substancje chemiczne: ponad dwadzieścia czynników snu oraz kilka czynników czuwania. Do tych pierwszych należą mające wpływ na zwalczanie nowotworów i wzmocnienie działania systemu odpornościowego melatonina i interleukina 1 oraz kwas gamma-aminomasłowy (GABA), czyli neuroprzekaźnik działający hamująco na komórki nerwowe i chroniący je przed wyładowaniem, nadaktywnością i niepokojem. Ponadto podczas snu, dzięki obserwacji czynności bioelektrycznej mózgu, obserwuje się na dwie fazy: NREM, czyli sen o wolnych ruchach gałek ocznych, oraz REM – sen o szybkich ruchach gałek ocznych. Następują one kolejno po sobie, przeplatając się.

Faza NREM przypada na 70–80% całkowitego czasu snu nocnego. Obserwuje się tu zmniejszenie aktywności bioelektrycznej neuronów. Jest to więc faza snu głębokiego, a co za tym idzie czas największego wypoczynku. Zwalniają się tutaj „obroty” organizmu, wyciszamy się, odprężamy. Metabolizm ulega spowolnieniu, rytm serca i oddech stają się wolniejsze i spokojniejsze, a nerki produkują mniej moczu. Nie ulegają temu jednak niektóre hormony, których poziom wzrasta, a rany szybciej się goją.

W trakcie 8-godzinnego snu, od 4 do 6 razy występuje faza REM, czyli sen o szybkich ruchach gałek ocznych. Zajmuje ona łącznie 20–30% całości snu, ponieważ każdorazowo trwa kilka-kilkanaście minut. Szybkim ruchom gałek ocznych towarzyszy tu zmniejszenie napięcia mięśniowego, ruchy żuchwy i zróżnicowana czynność bioelektryczna mózgu. W przeciwieństwie do fazy NREM tutaj Twoje serce zaczyna bić, a krew krążyć szybciej. Przypuszcza się, że to w tej fazie występują marzenia senne, dlatego nazywa się ją snem aktywnym. Mózg tutaj zwiększa swą aktywność, ponieważ porządkuje, segreguje i „przenosi” do pamięci istotne informacje zebrane w ciągu dnia. Tutaj pole do popisu ma Twoja wyobraźnia, dzięki której uczysz się kreatywności, zdolności do postrzegania przestrzennego oraz myślenia i rozumienia metaforycznego.

Sen w pełni regeneruje Twój organizm, przeprowadzając wówczas istotne procesy fizjologiczne i psychiczne, dlatego staraj się unikać zarywania nocy. Jest on niezwykle ważnym czynnikiem Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia – przeciwdziała przygnębieniu, zmniejsza napięcie psychiczne, redukuje stres, a tym samym zwiększa poczucie zadowolenia i harmonizuje stany emocjonalne. Co więcej, ma ogromne znaczenie dla układu nerwowego, ponieważ odbudowuje uszkodzone komórki, receptory i utrwala pamięć. Musisz pamiętać, że najbardziej skuteczny i regeneracyjny jest spokojny, nieprzerwany i regularny sen o długości 7–8 godzin.

 

Zobacz również